pondělí 27. února 2012

eCUVEE – Cava, Moët-Hennessy, Chateau Margaux, Drew Barrymore, 2009

eCUVEE to je informační směska s osobitým buketem. Vypadá to, že do světa bublinek dorazila krize. Šampaňské víno zaznamenalo prodejní pokles na klíčovém exportním trhu, kterým je Velká Británie. V roce 2011 se zde prodalo o 4 % méně šampaňských, než o rok dříve. Prsty v tom má mimo jiné rostoucí konkurence v podobě španělských šumivých vín. Producenti Cavy totiž hlásí za rok 2011 rekordní exportní výsledky (152 milionů prodaných lahví). Problémy však mají doma. Díky vysoké nezaměstnanosti a složité ekonomické situaci ve Španělsku prodej Cavy poklesl o 9 %. 


Budoucnost vidí producenti šampaňských vín v rostoucí poptávce na asijských trzích, zejména Číně. Slavný výrobce Moët-Hennessy proto ohlásil investici do 30 hektarové vinice v čínské provincii Yunnan. Cílem vinařství je produkovat prémiová šumivá vína přímo v Číně. Z tohoto důvodu také firma v loňském roce vybudovala výrobní závod v provincii Ningxia Hui. Takže ať žijí čínské bublinky.

A šampaňské ještě jednou. Londýnský hotel Cadogan začal nabízet svým hostům relaxační koupele v šampaňském víně. Místo pěny do koupele a vody z vodovodu si do lázně můžete objednat třeba Dóm Perignon 2002. Cena lázně „jen“ 25 000 liber. Kdyby se vám to zdálo moc, můžete si dát základní čachtačku v Louis de Custine Brut 1998. Tady za koupel ze 122 lahví dáte 4000 liber. V tomto případě zřejmě nevadí, pokud se při dovádění ve vaně omylem trochu nalokáte, ba naopak. Kromě výše uvedeného hosté mají možnost vybírat z koupele v Perrier-Jouët Grand Brut 2002 (6000 liber), the Perrier-Jouët Blason Rosé 2004 (8000 liber) nebo Veuve Clicquot Brut Yellow Label 2006 koupeli za 8000 liber. Co byte si vybrali? Pokud tedy budou Britové dodržovat alespoň základní hygienické návyky, nemuselo by to být s prodeji šampaňského na ostrovech tak špatné.

To jiné starost mají vinaři v Rusku. Zatímco u nás snad mrazy významnější škody ve vinicích nenadělaly, ruští vinaři prý během nejhorší zimy za posledních 50 let přišli až o polovinu budoucí úrody. Teploty se v některých oblastech držely pod -30 stupni Celsia. Například ve vinicích vinařství Chateau Le Grand Rostock dva týdny teplota nevystoupala nad minus 15 stupňů. Vinaři se tak hromadně obrací na vládu s žádostí o podporu v nelehké situaci. Těžko odhadovat, zda se jim dostane zastání u velkého sportovce a propagátora životního stylu Vladimíra Putina.
Několikrát jsem tu psal o celebritách, které vstoupily se svými víny do světa vína. Naposledy mezi VIP vinaře vstoupila známá americká herečka Drew Barrymore. Její Pinot Grigio 2011 je vyroben z hroznů vypěstovaných v severoitalských vinařských regionech Veneto a Friuli. Fanoušci této herečky ani nebudou muset sáhnout příliš hluboko do kapsy, jedna lahvinka Barrymore je přijde na 20 dolarů.
Slavné francouzské vinařství Chateau Margaux vidí svou budoucnost v organických a biodynamických vínech. Nedávno představilo ekologicky vyrobená vína a ohlasy ze strany obchodníků jsou víc než pozitivní. Vinařství také experimentuje se šroubovacími uzávěry. Podle generálního ředitele společnosti jim korkové uzávěry dělají starosti a dívají se po případné alternativě. Zatímco syntetický korek v testech zklamal, šroubáky dosáhly velmi dobrých výsledků.
Dodatkové číslo – 2009
Plánujete investovat do vína? Zkuste Bordeaux s číslovkou 2009 na láhvi. Slavný kritik James Suckling právě tento ročník označil za možná nejlepší v novodobé historii. Srovnal ho s kvalitou rořníků 1982 či 1989.

Žádné komentáře:

Okomentovat